logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Muzeum na Węglowej. Muzeum Motoryzacji i Techniki
BIAŁYSTOK (białostocki, Białystok)
Opis:Muzeum na Węglowej. Muzeum Motoryzacji i TechnikiMuzeum na Węglowej. Muzeum Motoryzacji i Techniki
Współrzędne
resize
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 25-11-2010 22:08:05
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 14-12-2010 12:39:22

Muzeum na Węglowej. Muzeum Motoryzacji i TechnikiMuzeum Motoryzacji i Techniki czyli Muzeum Na Węglowej powstało z inicjatywy działającemu od 1988 roku Stowarzyszeniu Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki „Moto Retro”. Stowarzyszenie to grupa zapaleńców, jak sami piszą na swojej stronie," zakręconych na punkcie zabytkowych motocykli i aut". Dzięki ich niestrudzonej pracy pojazdy, które mogłyby skończyć swój żywot na złomach, teraz mogą zaprezentować się w całej okazałości. Przywrócone są do stanu niemalże fabrycznego. Muzeum na Węglowej służy za garaż tych wyjątkowych eksponatów oraz warsztat, gdzie ich właściciele robią wszystko aby przywrócić je do pierwotnego stanu . Sam wygląd to nie wszystko - cały swój urok mogą zaprezentować podczas jazdy, do której w końcu zostały stworzone. Dlatego też często wraz ze swoimi właścicielami uczestniczą w różnych zlotach, rajdach i organizowanych przez miasto imprezach.

W ramach stowarzyszenia działa też grupa osób biorących udział w inscenizacjach walk z okresu II wojny światowej. Wraz ze swymi zabytkowymi pojazdami uczestniczyli oni w rekonstrukcjach obrony Nowogrodu, Łowicza, kilku edycjach „Nocy w Muzeum”, inscenizacjach w Muzeum Wsi Białostockiej oraz pokazach z okazji świąt państwowych.

Przekazane przez Urząd Miasta w Białymstoku  we wrześniu 2006 roku przedwojenne magazyny wojskowe na "Węglówce", po szybkim remoncie, zapewniły możliwość należytej prezentacji zarówno pojazdów, jak i innych zabytków techniki znajdujących się w posiadaniu stowarzyszenia.

Muzeum na Węglowej. Muzeum Motoryzacji i TechnikiPodczas obchodów 260 rocznicy Nadania Praw Miejskich i Przywileju Jarmarkowego (1 luty 1749r) zwanych po prostu Jarmarkiem na Jana, pięknie wypolerowane pojazdy były głównym punktem programu i przyznaję, robiły niesamowite wrażenie. Oglądając te cudeńka można zrozumieć sens poświęconej pracy ich właścicieli- pasjonatów. Najstarszym a zarazem najcenniejszym zabytkiem jest prezentowany właśnie na tej imprezie OPEL P-4 z 1930 roku, którego właściciel Czesław Słowikowski jest kolekcjonerem jeszcze kilku ciekawych pojazdów. Historię jego pasji można zobaczyć na stronie Telewizji Regionalnej, gdzie zamieszczony jest film z jego udziałem.

Więcej na stronie Stowarzyszenia Miłośników Motoryzacji.

 

Zapraszamy do uzupełnienia opisu