logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB
 

Google Map
Kościół par. p.w. Najśw. Serca Jezusa i św. Bartłomieja z pocz. XXw.
AUGUSTÓW (augustowski, Augustów)
Opis:Kościół par. p.w. Najśw. Serca Jezusa i św. Bartłomieja z pocz. XXw.Kościół par. p.w. Najśw. Serca Jezusa i św. Bartłomieja z pocz. XXw.
Współrzędne
resize
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 22-01-2010 14:15:46
Autor modyfikacji : Grzegorz Kossakowski
Data modyfikacji informacji : 05-03-2012 19:56:48

Kościół par. p.w. Najśw. Serca Jezusa i św. Bartłomieja z pocz. XXw.Wraz z rozwojem osadnictwa w 1549 r. utworzono w Augustowie parafię. W szesnaście lat potem Zygmunt August zwiększył jej uposażenie. Jako jedyna parafia istniała do 1980 r. Granica między nią i drugą parafią  przebiegła rzeką Netta i kanałem Bystrym. Pierwszy drewniany kościół wzniesiono w 1549 r., kolejne w 1767 r. i 1847 r. Obecny kościół pobudowano w latach 1906 - 1911, o wymiarach: długość 50 m, szerokość 20 m, wysokość do sklepienia 15, wieże 50 m. Jest z cegły i otynkowany, trójnawowy.

Budowniczym kościoła był ks. Wincenty Nowicki (proboszcz w latach 1899-1924). Kościół konsekrował bp Stanisław Kostka Łukomski w 1932 r.

W kościele jest pięć ołtarzy, wszystkie wykonane w dębie. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, zasłaniany obrazem Serca Jezusowego. W zwieńczeniu nastawy stoi figura św. Bartłomieja, po bokach  figury św. Stanisława biskupa i św. Wojciecha, poza nastawą  figury św. Andrzeja Boboli i św. Kazimierza. W nawie bocznej po lewej stronie od ołtarza głównego, znajdują się ołtarze św. Antoniego i św. Izydora z obrazami patronów. W pierwszym ołtarzu po bokach stoją figury św. Klary i św. Franciszka, w drugim  św. Michała i św. Floriana. W nawie przeciwległej są ołtarze świętych Piotra i Pawła oraz Świętej Rodziny. Przy pierwszym stoją figury świętych biskupów, przy drugim  Matki Boskiej i św. Józefa. Ołtarze wykonano w latach dwudziestych.

W czasie II wojny światowej kościół został doszczętnie zniszczony. Po wojnie odbudował go ks. Wojciech Chojnowski, proboszcz parafii w latach 1925-1947.

Obok ołtarza św. Antoniego stanął ołtarzyk Miłosierdzia Bożego z relikwiami św. Faustyny Kowalskiej.

Nad przedsionkiem usytuowane są 49 głosowe organy.

Obok prezbiterium znajduje się kaplica Matki Bożej Miłosierdzia, nazywana kaplicą królewską.

22 czerwca 2001 roku kościół obchodził uroczystość ogłoszenia papieskiego dekretu o nadaniu świątyni tytułu Bazyliki Mniejszej. Uroczystościom przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce Ksiądz Arcybiskup Józef Kowalczyk.

25 listopada 2001 r. Miał miejsce uroczysty akt powierzenia parafii Najświętszego Serca Jezusowego, miasta Augustowa i powiatu opiece Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i poświęcenie figury Chrystusa Króla Wszechświata przez J. E. Księdza Biskupa Edwarda Samsela.

W rok później, tj. 24 listopada 2002 r., Biskup Edward Samsel poświęcił, zrekonstruowane po 60 latach od zniszczenia, figury Chrystusa błogosławiącego dzieci usytuowane na frontonie Bazyliki.

Informacje pochodzą ze strony Parafii Rzymsko-katolickiej Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie.


Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusa i św. Bartłomieja znajdujący się przy ul.  3 Maja 10 wybudowany  na pocz. XXw do rejestru zabytków wpisany pod nr rej.: 564 z 25.02.1987r.

 

Monument
Zapraszamy do uzupełnienia opisu