Przeglądaj mapę
logoutZaloguj/Zarejestruj

 Międzynarodowy Festiwal Cerkiewnego Dzwonienia / Supraśl 

Słonecznego, 12. dnia maja w niedzielę zakończył się trwający trzy dni Festiwal pod hasłem "Obwieszcza, wychwala, nawołuje". Jego celem było przede wszystkim kultywowanie ginącej w Polsce, a unikatowej twórczości cerkiewnego dzwonienia. Zawsze odbywa się tuż po prawosławnych świętach wielkanocnych (w tym roku przypadły one 5 maja - pięć tygodni po katolickich), kiedy to - zgodnie z dawnym obyczajem - każdy może dzwonić "na chwałę Pana".

W tym roku do udziału w festiwalu zgłosiło się ponad trzydzieści osób z kraju i zagranicy, z których do wstępnych eliminacji wybrano ok. dwudziestu. Ostatecznie do Supraśla przyjechało trzynastu dzwonników z Polski, Rosji, Białorusi i Ukrainy, z których dziesięć osób jury zakwalifikowało do sobotnich przesłuchań konkursowych.

Przyznano pierwszą, drugą i dwie równorzędne trzecie nagrody. Najlepszym dzwonnikiem okazał się Wasilij Wakatow z Moskwy w Rosji. Drugą nagrodę jury przyznało Julii Łotowej, także z Moskwy. Dwie równorzędne trzecie zdobyli: Paweł Pawluczuk z Hajnówki oraz Nikołaj Samarin z Jarosławia w Rosji.

Uczestnicy festiwalu grali na dzwonach zabytkowej, XVIII-wiecznej dzwonnicy, usytuowanej w bramie monasteru w Supraślu. Publiczność zgromadzona na dziedzińcu monasteru po raz pierwszy miała możliwość nie tylko słuchania, ale i oglądania na specjalnym ekranie występów poszczególnych dzwonników.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z ostatniego dnia Festiwalu w którym wręczono nagrody zwycięzcom i wszystkim uczestnikom. Na koniec zwycięska trójka zaprezentowała swój niepowtarzalny koncert na cerkiewne dzwony.


Autor: Grzegorz Kossakowski

Komentarze (0)