Przeglądaj mapę
logoutZaloguj/Zarejestruj

 Dzień Munduru 2012 (Fotoreportaż)  

W niedzielę 6 maja 2012r Rynek Kościuszki opanowały oddziały przeróżnych formacji wojskowych od wikingów, rycerzy średniowiecznych, templariuszy, ułanów po współczesnych komandosów. Wszystko to było możliwe dzięki odbywającemu się już po raz trzeci piknikowi militarno- historycznemu pod nazwą „Dzień Munduru”, zorganizowanego przez Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku i Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie.

Od godziny 10 do 16 można było nie tylko zobaczyć jak wyglądały stroje i uzbrojenie wojowników z różnych okresów historycznych ale i zobaczyć ich w akcji. Inscenizacje walk, pokazy sprzętu i przeprowadzane akcje antyterrorystyczne zademonstrowały różne grupy historyczne dostarczając wszystkim niezapomnianych wrażeń. Samych grup rekonstrukcyjnych było około 12. (między innymi: Bractwo Historyczne „Winland”, Białostocka Komandoria Zakonu Templariuszy, Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego, Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, Związek Strzelecki „Strzelec” i inne zacne oddziały) Można było też przejechać się transporterem Stowarzyszenia ASG „Koalicja Wschód”.

Szczególną atrakcją na pikniku była prezentacja części ekspozycji Parku Historycznego "Trylogia” z Mielnika. Zawierała ona rekwizyty z filmowej adaptacji dzieł Sienkiewicza „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana, oraz z filmu „1920. Bitwa Warszawska”.

Po ustalonej godzinie oddziały powróciły do swoich macierzystych jednostek, ale nie na długo. Już od 6 do 10 czerwca 2012 roku będzie można ponownie je oglądać na II Podlaskim Pikniku Militarnym „Misja Wschód”


Autor: Grzegorz Kossakowski

Komentarze (0)