Przeglądaj mapę
logoutZaloguj/Zarejestruj

 Noc Muzeów 2018 

Powiększ

 

Muzeum Podlaskie w Białymstoku zaprasza 19 maja (sobota) 2018 r. na Europejską Noc Muzeów pod hasłem UTRACONE-ODZYSKANE. Na zwiedzających czekają specjalne atrakcje w Ratuszu, Muzeum Historycznym i Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku oraz w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy i Muzeum Ikon w Supraślu. Warto dobrze zaplanować tę jedną noc w roku. 

 

Program Nocy Muzeów 2018 

 

Ratusz w Białymstoku
18.00 – 24.00 

 

Zwiedzający do Ratusza wchodzić będą co 20 min. w 20-osobowych grupach, którymi opiekować się będą przewodnicy. Zwiedzający będą poruszać się po muzeum uczestnicząc w zaplanowanym dla nich programie zwiedzania ekspozycji i pokazów z zabytkami.

 

 • Izabela i Jan Klemens Braniccy. Powrót po latach – prezentacja portretów Branickich, zakupionych w grudniu 2017 r. więcej
 • Biedermeier – zwiedzanie wystawy zorganizowanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Muzeum Podlaskim w Białymstoku. więcej
 • Ocalone skarby – zwiedzanie wystawy ze zbiorów Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. więcej
 • Celnicy i muzealnicy – prezentacja zabytków przekazanych do zbiorów Muzeum Podlaskiego przez Izbę Administracji Skarbowej w Białymstoku.

 

22.00 SPACER HISTORYCZNY
Utracone - odzyskane? Obrazy dawnego Białegostoku w pamięci jego mieszkańców. Na spacer zaprasza dyrektor Andrzej Lechowski. Zbiórka przed Ratuszem o godz. 22.00.

 

Muzeum Historyczne w Białymstoku
18.00 – 24.00 

 

Zwiedzanie wystaw: 

 

 • W białostockiej kamienicy - ekspozycja odtwarzająca wnętrza mieszczańskie z przełomu XIX/XX w., zrealizowana głównie z przedmiotów używanych w białostockich domach oraz przywracająca klimat sprzed stu lat. więcej
 • Hotel Ritz - makieta legendarnego hotelu rozbudowana o animację 3D, odtwarzająca nie tylko wygląd hotelu oraz wnętrze restauracji, ale także jego otoczenie z pocz. XX w. więcej
 • Dzieje papieru i papiernictwa. Jubileuszowa wystawa Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju - w ramach zwiedzania zapraszamy na wyjątkowy pokaz oraz samodzielną próbę stworzenia swojej własnej kartki papieru tradycyjną choć tajemniczo brzmiącą metodą „czerpania”. więcej

 

Chanajki w VR
Prezentacja projektu Adriana Górynowicza zrealizowanego w ramach stypendium artystycznego prezydenta Białegostoku. Pozwala on na podróż w przestrzeni i czasie do żydowskich dzielnic Białegostoku. Zapraszamy na spacer nieistniejącą ulicą Głuchą lat 30. XX w.

 

Kino ”Plener”
zaprasza na dwa seanse filmu fabularnego „Czarna dama”:

 

 • 20.30 – spotkanie z twórcami filmu, a następnie seans
 • 22.30 – drugi seans

 

Na oba seanse obowiązują specjalne bilety (wydrukowane na wzór autentycznych biletów do białostockich kin z lat międzywojennych) do odebrania w dniach 11-13 maja 2018 r. w Muzeum Historycznym. Na każdy seans przeznaczamy 200 biletów.

 

Czarna dama to kryminalna historia tajemniczej kobiety, która uciekając przed trudną przeszłością, wraca do rodzinnego Białegostoku. W prowincjonalnym mieście przeplatają się historie podlaskiej sekty, polskich i rosyjskich sąsiadów oraz mafijnych interesów żydowskiego półświatka. To pierwsza fabularna produkcja filmowa, której akcja rozgrywa się na terenach przedwojennej Białostocczyzny. 

 

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku
18.00 – 24.00 

 

Zajęcia edukacyjne: 

 

18.00 – Warsztaty edukacyjne dla dzieci niepełnosprawnych (ok. 60 min.) –  uczestnicy poznają wybitnych Polaków, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość w 1918 r. Osoby z dysfunkcjami będą mogły obejrzeć portrety poprzez dotyk dłońmi i wysłuchać komentarza w języku migowym. W pracowni plastycznej ,we współpracy z opiekunami, wykonają dzieło w glinie, którego inspiracją będzie wizyta w muzeum.

 

19.00 – Patriotyczne pamiątki. Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 7-12 lat (ok.60 min.) – uczestnicy zapoznają się z kilkoma dziełami sztuki o wyraźnym patriotycznym charakterze: Opłakiwanie Ojczyzny i Polonia Restituta pochodzącymi z kolekcji wybitnego rzeźbiarza Alfonsa Karnego. Gromadzone przez lata są dzisiaj świadectwem patriotycznych zachowań naszych przodków. Dzieci wykonają symboliczne bransoletki-opaski na rękę o narodowym charakterze.

 

20.00 – Patriotą być. Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 7-12 lat. (ok.60 min.) – uczestnicy poznają historię polskich symboli narodowych. Wspólnie zastanowimy się nad znaczeniem pojęć patriotyzm i niepodległość. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czym była dla naszych przodków utrata niepodległości i jej odzyskanie po 123 latach niewoli? Jak manifestowano szacunek do bohaterów powstań narodowych i w jaki sposób edukowano dzieci w czasie zaborów? Na zakończenie wykonamy kolaż, na którym umieścimy polskie symbole narodowe, wizerunki najważniejszych postaci, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r.

 

Wystawy: 

 

 • 20.00 – wernisaż wystawy "Rzeźba Michał Jackowski. Antique Games" - więcej
 • 21.45 – ekspozycja instalacji-rzeźby "Sticky Pink" oraz performance nią inspirowany na Rynku Kościuszki - więcej

 

Muzeum Ikon w Supraślu
19.00 – 24.00 

 

Zwiedzanie wystaw: 

 

 • Ikona – Obraz i Słowo. Między tym co ulotne a wieczne więcej
 • Podlaskie historie – odnalezione ikony z Supraśla więcej
 • Panno Święta, […] co w Ostrej świecisz Bramie – ekspozycja czasowa zorganizowana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości - więcej

 

Arcydzieła sztuki ikony: 

 

 • pierwsza publiczna prezentacja odnalezionych ikon z siedemnastowiecznej przegrody ołtarzowej cerkwi Zwiastowania NMP w Supraślu
 • pierwsza publiczna prezentacja fotografii cerkwi i klasztoru Zwiastowania Bogarodzicy w Supraślu wykonanych w latach 1907–1910 przez P. Pokryszkina na zlecenie Cesarskiej Komisji Archeologicznej – obecnie w zbiorach Archiwum Naukowego Instytutu Historii Kultury Materialnej Rosyjskiej Akademii Nauk w Sankt Petersburgu.

 

Zajęcia edukacyjne: 

 

19.00-20.00 – Mali konserwatorzy  zajęcia dla rodzin z dziećmi, związane z historią fresków supraskich. Bezpłatne wejściówki do odebrania w recepcji muzeum (liczba miejsc ograniczona).
Zwiedzający będą zapraszani na ekspozycję na bieżąco.

 

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy
18.00 – 24.00 

 

Wszystko o biżuterii (wystawa, wykład i warsztaty): 

 

 • 19.00 – Biżuteria orężem, czyli o pierścieniach patriotów i zakochanych – wykład dr Dagmary Wójcik
 • Klejnoty i uczucia – wystawa czasowa, na której prezentowana jest dawna biżuteria ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. więcej
 • Biżuteria informacyjna – zajęcia plastyczne polegające na samodzielnym wykonania biżuterii informacyjnej
  Biżuteria pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale może mieć też znaczenie religijne, użytkowe i czysto informacyjne. W tej ostatniej grupie znajdują się nieśmiertelniki – wojskowy system identyfikacji żołnierzy. Chociaż były, są i będą częścią wojskowego życia, to obecnie nosi je również wielu cywili, np. motocykliści, sportowcy, pracownicy ochrony czy fani militariów. Jest to też sposób na szybkie przekazanie informacji z takimi danymi jak: imię nazwisko, adres, telefon, grupa krwi oraz chorobach czy alergiach.
  W Noc Muzeów w Choroszczy można będzie wykonać zawieszkę-identyfikator z danymi w formie breloczka do bagażu, plecaka lub kluczy.

 

Prezentacje: 

 

 • Zagubione - znalezione: prezentacja obrazu „Rinaldo i Armida” pochodzącego z dawnego pałacu Branickich w Choroszczy
  Rinaldo i Armida to postacie z poematu Torquato Tassa „Jerozolima wyzwolona” (wł. „La Gerusalemme Liberata”) z 1581 r. Jego tło stanowią dzieje pierwszej krucjaty – oblężenie i zdobycie Jerozolimy pod wodzą Godfreda de Bouillon. Historia Rinalda i Armidy zainspirowała wielu artystów, m.in. kompozytorów Georga Friedricha Handela i Gioacchino Rossiniego oraz malarzy Nicolasa Poussin, Antonego van Dycka i Franoçisa Bouchera. Z artykułu Zygmunta Glogera zamieszczonego w „Kłosach” w 1874 r. wynika, że w salonie pałacu w Choroszczy w XVIII wieku znajdował się obraz wzorowany dość wiernie na obrazie tego ostatniego malarza. Francuski artysta wybrał moment, gdy Armida zaklęciem przetrzymuje Rinalda w swoim zaczarowanym pałacu, a dwaj jego towarzysze, Carlo i Ubaldo, przybywają aby go uwolnić. Zygmunt Gloger ocalił od zniszczenia i zapomnienia wiele pamiątek po Branickich, wśród nich znalazł się też obraz „Rinaldo i Armida”, który do tej pory znajduje się w posiadaniu jego potomków.

 • Zapoznane - przywołane: przypomnienie mało znanych przedstawicieli rodu Moes, właścicieli fabryki w Choroszczy.
  W XIX wieku fabrykancka rodzina Moesów stworzyła w Choroszczy jeden z największych ośrodków przemysłowych w okolicy Białegostoku. Wytwarzane tu tkaniny wełniane zdobywały medale na licznych wystawach, sprzedawano je w Warszawie, Moskwie, Petersburgu i na Dalekim Wschodzie. Działalność Moesów nie ograniczała się tylko do Choroszczy: Carl August Moes [II], był długoletnim radnym miejskim Białegostoku i przewodniczącym zarządu Towarzystwa Białostockiej Manufaktury „Eugen Becker & Co.”. Camillus Alfred prowadził gospodarstwo ogrodnicze w Nowosiółkach, jego brat Konstanty „Oskargiełło” był lekarzem i jednym z popularyzatorów wegetarianizmu. Najmłodszy z braci Julius Alexander, z wykształcenia chemik, unowocześnił i rozbudował zakłady papiernicze w Wierbce. Jego żona i syn Władysław zostali uwiecznieni przez Tomasza Manna w słynnej powieści „Śmierć w Wenecji”.

  

Źródło informacji: http://muzeum.bialystok.pl/noc-muzeow-2018/

Komentarze (0)